ruya tabiriwhm forumhosting
Mevcut resimler hastane ortamında çekilmiştir. Op.Dr. Alper Bayraktar muayenehane ortamında ameliyat gerçekleştirmemektedir.

MAKALELERİ

Op.Dr. Alper Bayraktar Yazıları Burada. Kendisine Soru Sorabilir, Yazdığı Yazılara Yorum Yazabilirsiniz.

Devamı

BURSA ESTETİK

Bursa'nın Estetik Cerrahi Sitesi...

Estetik Cerrahi ve Estetik hakkında bilmek istediğiniz herşey...

Giriş

AMELİYAT FELSEFESİ

Plastik cerrahi, sihir değil; ameliyattır. En iyi sonuca ulaşmak için ameliyattan önce ve sonra bilikte çalışmalıyız.

Devamı

Yazdır
PDF

BURUN ESTETİĞİ ( ESTETİK RİNOPLASTİ )

Estetik burun ameliyatı, adından da anlaşılabileceği gibi Estetik Plastik Cerrah'ı uzmanlarınca yapılması gereken bir ameliyattır. Bu ameliyat, burun kemiklerinin ve burun ucunun şeklinin düzeltilmesi, burundaki kemerin giderilmesi, burun ile dudak arasındaki açının düzeltilmesi ve geniş burun kanatlarının daraltılması gibi amaçlarla yapılır. Gerekli olduğu durumlarda burnun içinde soluk alıp vermeyi engelleyen eğri kemikler de aynı anda düzeltilebilmektedir.

Ameliyat Öncesi Değerlendirme:
İlk görüşmede estetik cerrahınız size burnunuzun hangi bölgesinden şikayetiniz olduğunu, nefes alıp vermekte zorluğunuz olup olmadığını soracaktır. Daha sonra burun içinin ve dışının muayenesini yapacak ve sizinle burnunuzun yeni şekli hakkındaki düşüncelerinizi tartışacaktır. Doktorunuzla sizin aranızda iyi bir iletişim olması çok önemlidir. Burun kemiklerinizin ve kıkırdaklarınızın yapısı, yüzünüzün şekli, cildinizin kalınlığı, yaşınız ve beklentileriniz temel tartışma konularını oluşturacaktır. Cerrahınız kullanacağı anestezi ve ameliyat tekniğini ameliyatın yapılacağı hastaneyi, riskleri ve maliyetini size anlatacaktır. Estetik burun ameliyatı için önerilen en erken yaş, burun büyümesinin % 90'ının tamamlandığı 16 - 17 yaşlarıdır. Daha önce geçirdiğiniz herhangi bir burun ameliyatı veya başka bir ameliyat olup olmadığı, kullandığınız ilaçlar ve sigara içimi konusunda doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Unutmamanız geren bir diğer faktör de; rinoplasti ameliyatı burnunuza yeni bir şekil verebilir ama hayatınıza yön veremez.

Ameliyatın riskleri var mı ?
Estetik burun ameliyatı deneyimli bir cerrah tarafından yapıldığı takdirde komplikasyonlar (istenmeyen sonuçlar) çok sık görülmez. Fakat ameliyat sonucunu olumsuz etkileyen bazı faktörlerin varlığında veya kötü iyileşme durumunda komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Yaklaşık her 10 vakanın bir tanesinde ikinci bir ameliyat gerekebilir. İkinci ameliyat daha küçük ve daha basit bir ameliyattır.

Ameliyatım nasıl olacak ?
Estetik burun ameliyatlarının tam donanımlı hastanelerde veya tıp merkezlerinde yapılması uygun olur. Ameliyat, cerrahınızın seçimine bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Burun ameliyatlarının çoğunda kesiler burun içinden yapılır ve görünür bir ameliyat izi kalmaz. Gerekli durumlarda açık rinoplasti ameliyatı da yapılabilir. Estetik burun ameliyatında burun sırtında çıkıntı yapan fazla kemik ve kıkırdak dokuları çıkarılmakta, burun ucu yukarı kaldırılmakta ve gerekirse burun kanatları daraltılmaktadır. Ameliyat genellikle 1,5 - 2 saat sürmektedir. Ameliyat bitiminde burun deliklerine tampon konulması gerekebilir ve burun üzerine de alçı uygulanmaktadır. Ameliyat sonrası dönemde hastanın bir gece hastanede kalmasında fayda vardır. Ameliyattan 2 gün sonra burun deliklerine tampon uygulanmışsa tamponlar çıkarılır, 1 hafta sonra ise burun üzerindeki alçı çıkartılarak yerine ince bantlar konulur. Bu bantlar da burun üzerinde 1-2 hafta kaldıktan sonra çıkartılır.


Ameliyat sonrası iyileşme sürecim nedir ?
Ameliyat sonrası dönemde gözlerin etrafında şişlik ve morluk olabilir, ancak bu en fazla 10 gün içinde düzelir. Ameliyattan sonra ilaçlarla kolayca tedavi edilebilen hafif bir ağrı olmaktadır. Hastalar burun ameliyatından 1 -2 gün sonra ayağa kalksalar bile, kan basıncını arttıran step, aerobik gibi sportif aktiviteler ve hatta başın öne eğilmesi birkaç hafta kısıtlanmalıdır. Günlük yaşam temponuza tam anlamıyla dönmeniz birkaç hafta içinde olacaktır. 8 hafta süreyle burnunuzu çarpma ve darbelerden korumanız ve güneş ışınlarına maruz kalmamanız uygun olur. İhtiyaç olduğu zaman kontak lensinizi takabilirsiniz fakat 2 ay boyunca burun sırtına temas eden gözlük kullanmamanız gerekmektedir.

Yeni görünümünüz:
Ameliyattan sonra geçen her gün burnunuz daha güzel görünmeye başlayacak ve moraliniz gittikçe yükselecektir. Ancak iyileşme yavaş ilerleyen bir süreçtir. Estetik burun ameliyatının kalıcı sonucu belki bir yıl veya daha uzun bir süre sonra ortaya çıkacaktır.

Ameliyat ile ilgili muhtemel sorunlar
Her ameliyat istenmeyen bazı durumlar ile sonuçlanabilir. Bu ihtimalleri doktorunuzla konuşmanızda yarar vardır. Doktorunuz tüm bu riskleri içeren bilgi ve onam içerikli metni sizinle paylaşacak ve ameliyat onayınızı alacaktır. Doktorunuz size bu risklerden bahsettiği zaman teker teker hepsini tartışmalısınız.

Bursa Estetik Op.Dr.Alper Bayraktar

AMELİYATIN KARNESİ:

Anestezi şekli: Genel.

Ameliyat nerede yapılmalı: Donanımlı bir hastane ameliyathanesinde.

Ameliyat süresi: 1.5 ile 2.5 saat.

Hastanede yatış süresi: Aynı gün/bir gün sonra taburcu olunabilir.

Ameliyat sonrası ağrı – sıkıntı: Bir kaç gün hafif bir sızlama olabilir. Genellikle ağızdan alınan basit ağrı kesiciler yeterli olur.

Şişme, morarma: Şişlikler 2 gün, morluk olursa 3–7 gün arasında.

Pansuman: Varsa tamponlar ameliyat sonrası 2.  gün alınır. Alçı beş-yedinci gün çıkarılıyor.

Dikişler: Açık rinoplasty yapılmışsa burun ucunda dikişler olacaktır ,5-7 gün dikişleriniz alınır.

Ne zaman işe dönülebilir: 3–7 gün.

Spor: 2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 3 hafta sonra normal sporlar. Basket, box gibi vücut vücuda yapılan kompetitif sporlara en erken 6-8  hafta sonra başlamak doğru olur.

Son şekil: Genellikle ikinci haftada şişliklerin önemli bir kısmı gider. Ama son şekil en erken altıncı ayda ortaya çıkar. Özellikle kaşlar arasında alına doğru şişlik varsa bu bir seneye kadar devam eder.

Yorumlar  

 
+3 #10 özge 2016-07-02 15:20
estetik fiyatı ne kadar
Alıntı
 
 
+3 #9 Zeynep 2016-05-18 16:48
Merhaba alper bey ben 9 ay önce bi burun ameliyatı oldum bana 2 3 ay boyunca masaj verdi doktorum suan 9. Aydayim ve önden baktığımizda kemik kısmı dümdüz değil :( arkadaşım da burun ameliyatı oldu başka bi doktora fakat ona masaj verilmedi. Masaj gerekli mi ?? O masaj yapmadığı halde burun kemiği önden dümdüz duruyo ! Ve burnumun delikleri de tam olarak eşit sayılmaz yanlış bişe mi var acaba görüntü olarak çok değişik kötü anlaşılmasın ben biraz detayciyim :) böyle sorunlar olabilir mi bana doktor 1 2 sene içinde tam olarak oturur dedi bu durum değişir mi ?
Alıntı
 
 
-3 #8 Akın 2016-04-28 19:50
Hocam ben 21 yaşındayım ve askerim bursa da burnumda egrilik ve nefes problemim var ve arkadaslar dalga geciyo bende kafama takiyom estetik olmak istiyom devlet hastanesinde yapiyor musun hocam beni bilgilendirir misin hocam
Alıntı
 
 
0 #7 Tuğba kul 2016-03-08 23:20
Merhaba doktor bey, oncelikle alanınızda profesyonel oldugunuz ve önerildiginiz icin sizi tebrik ediyorum. Benim bir sorunum var. Suan 22 yasındayım ve 3 sene once burun ameliyatı oldum fakat hala nefes almakta güclük cekiyorum ve dahada onemlisi burnumda büyüme meydana geldi. Mahfolmuş bir durumdayım kısacası. Daha once ameliyat oldugum icin ikinci bir ameliyat riskli denildi ustelik bazı doktorlar hic yapılmaması taraftarı oldu. Sizin bu konuda yardımınız dokunur mu ve en erken randevuyu hangi tarihe veriyorsunuz ögrenebilir miyim? Simdiden tesekkur ederim iyi calısmalar dilerim.
Alıntı
 
 
0 #6 Eda 2016-01-22 16:49
Burun estetiği fiyatı ne kadar acaba bide burundaki etler alinacak
Alıntı
 
 
+4 #5 2015-04-30 09:56
Merhaba dr bey ben 9 yıl önce esteik burun ameliyatı oldum,kemerli uzun büyük ucu düşük bir burnum vardı,şu an kemer yok ancak burun ucun yüzüme göre büyük ve de kolumellada hafif sarkma var.Lokal anestezi artı hafif sedasyonla burun ucu estetiği yapıyor musunuz?
Alıntı
 
 
+4 #4 2015-03-14 19:51
Burundaki kılların lazerle yok edilmesi aşamasında burun bölgesinde yanma sonucu yara oluştu ve akabinde yara izi kaldı (çöküntü şeklinde) sanırım altta doku kaybı da oluştu size sorum şöyle Geçici dolgu ile tamamen iyileşirmi veya nasıl bir tedavi uygulamak gerek.
Alıntı
 
 
+8 #3 2015-03-01 20:12
Burun ucu düzeltme estetiği fiyati nedir
Alıntı
 
 
+5 #2 2014-07-04 08:41
Mehraba,

Burun estetik fiyatlari ögrenebilir miyim?
Alıntı
 
 
+7 #1 2013-03-29 12:35
Hocam merhabalar. Benim burunda et ve kemik eğriliği var. Ameliyat olmam gerekiyor. Estetik açıdan da beğenmiyorum burnumu. Ortalama bi fiyat verebilir misiniz? Ne kadar maliyeti var bu ameliyatın?
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Aesthetic Bursa Estetik Çekirge Cad. (INTAM) No:105/B
Telefon: (224) 233 57 00
Online Randevu Almak için tıklayınız.

Online Randevu

Yeniliklerimizden ilk önce siz haberdar olun.
E-posta adresinizi sistemimize kaydedin.Her kampanya hakkında bilgi sahibi olun.

MERAK ETTİKLERİNİZ

Estetik Plastik Cerrahi ile ilgili merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz...
Tıklayın

 

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Aesthetic Bursa Estetik
Çekirge Cad. (INTAM) No:105/B

Telefon: (224) 233 57 00
Fax: (224) 233 57 00

E-Mail