ruya tabiriwhm forumhosting
Mevcut resimler hastane ortamında çekilmiştir. Op.Dr. Alper Bayraktar muayenehane ortamında ameliyat gerçekleştirmemektedir.
Yazdır
PDF

GÖZ ÇEVRESİ ESTETİĞİ

Göz kapağı, insanın dış görünümünü ve yüz ifadesini etkileyen, estetik değeri olan ve aynı zamanda fonksiyonel önemi olan bir yapıdır. Akıp giden zamanın,  yüz üzerindeki etkilerinin ilk belirmeye başladığı yerlerden biridir. Yıllar ilerledikçe üst göz kapağının derisinde bollaşma,   kaşların gevşemesiyle birlikte, bollaşan bu deride aşağı doğru sarkma gözlenir. Alt göz kapağında ise deride kırışıklık,  bollaşma ve gözaltı torbalarının belirgin hale gelmesi dikkat çeker. Bu durum, kişinin göz kapağının ağırlaşmasına, yüzde ise üzgün,  yorgun, bitkin,  düşünceli ya da kızgın görünen bir ifadeye neden olur. Bu durum görünüm bozukluğuna neden olması yanında,  sarkık haldeki üst göz kapaklarının gözün önünü kapatması sonucu kişinin görmesini de engelleyebilir. Estetik göz kapağı ameliyatı ile fazla deri ve fıtıklaşmış yağ dokusu vücuttan uzaklaştırılır. Bu şekilde hem güzel bir görünüm elde edilir hem de kişinin rahat görmesi sağlanmış olur. Göz kapakları insan vücudunun en az iz kalan bölgeleri olduğu ve bu ameliayatta kesiler kapak kıvrımlarına uyan bölgelerden yapıldığı için ameliyat izleri hiç dikkat çekmez.
Estetik göz kapağı ameliyatları bu gibi problemleri düzeltmek için uygulanan girişimlerdir. Alında kırışıklık ve kaşlarda sarkıklığın olduğu durumlarda estetik alın germe ameliyatı, yanakların sarkık olduğu durumlarda ise estetik yüz germe ameliyatı, göz kapağı estetiğiameliyatı ile birlikte yapılabilir. Üst ve alt göz kapakları, pozisyonları ve anatomik yapıları değişik olduğu için ayrı ayrı değerlendirilmelidir, bu nedenle uygulanan ameliyat tekniğinin niteliği de farklıdır.

Ameliyat
Üst  göz  kapağı  estetiği, göz  kapağının katlantı çizgisi üzerinden, alt göz kapağı estetiği ise kirpiklerin1 mm altından kesilerek yapılır, böylece belirgin olmayan ameliyat izleri de gizli kalmış olur. Modern estetik cerrahide üst göz kapağındaki deri fazlalığı, hem yatay, hem de dikey doğrultuda olmak üzere iki boyutlu olarak düzeltilmesi gerekir. Ayrıca göz kapağına dolgun görünüm veren yağ torbacıkları da alınmalıdır.

Alt göz kapağında buruşmuş ve kırışıklık oluşturan fazlalık deri düzeltilmeli, dışarıya doğru bombelik oluşturan yağ torbacılarının pozisyonu değiştirilmelidir. Yeni geliştirilmiş olan bu gibi teknikler sayesinde yağ torbacıkları alınarak yapılan klasik tekniklerin uygulandığı ameliyatlarda oluşan yaşlı bakış ifadesi ortadan kaldırılmaktadır.

Lokal anestezi ve sedasyon anestezisi yöntemi tercih edilir. Tercihan genel anestezi de gerekli olabilir. Ameliyat süresi ortalama 1,5-2 saattir. Operasyonun genel anestezi ile yapılmadığı durumlarda hastanede yatmak gerekebilir.


Ameliyat sonrası dönem
Gözlerin etrafında şişlik ve morarma olabilir. Gözlerde kuruluk, yanma hissi ortaya çıkabilir. Gözyaşı artabilir, gözler ışıktan bir süre rahatsız olabilir ve hasta ilk günlerde gözünü tam olarak kapatamayabilir. Bunlar ilk hafta içinde kendiliğinden düzelen beklenen olaylardır. Dikişler 4.-5. günde alınır. Dikişler alındıktan sonra bir hafta daha alt göz kapaklarının ince bantlarla desteklenmesi gereklidir. Hasta ameliyattan 1 hafta sonra günlük makyajını yapabilir ve normal yaşantısına dönebilir. Ameliyatın başarısı yağ ve cilt fazlalıklarının uygun miktarda çıkarılmasına bağlıdır. Çünkü yetersiz çıkarılırsa hasta sonuçtan memnun olmaz, fazla çıkarılırsa da göz kapaklarında çekmeler ve kapakların tam kapanamamasına bağlı gözlerin açık kalması gibi hastaya rahatsızlık veren problemler oluşabilir. Bu problemlerin oluşmaması tamamen Plastik Cerrah'ın deneyimi ve el becerisi ile ilgilidir.

Ameliyat ile ilgili muhtemel sorunlar
Her ameliyat istenmeyen bazı durumlar ile sonuçlanabilir. Bu ihtimalleri doktorunuzla konuşmanızda yarar vardır. Doktorunuz tüm bu riskleri içeren bilgi ve onam içerikli metni sizinle paylaşacak ve ameliyat onayınızı alacaktır. Doktorunuz size bu risklerden bahsettiği zaman teker teker hepsini tartışmalısınız.

SIK SORULAN SORULAR

Göz kapağı estetiği yapılırken neye dikkat edilmelidir?

1) Gözün altından yanağa doğru inen bir oluk varsa bu doldurulmalıdır. Çünkü standart göz kapağı ameliyatı bu problemi çözmez.

2) Yanaklarda sarkma varsa, yanak kaldırma ameliyatı ile birlikte yapılmalıdır.

3) Üst göz kapağı blefaroplastisinde, alın mutlaka değerlendirilmelidir. Alın germe, şakak kaldırma ameliyatları ile birlikte kaşlar doğru pozisyonlarına alındıktan sonra hala üst göz kapağında sarkma varsa bu giderilmelidir.

Riskleri var mıdır?

Ameliyat sonrasında enfeksiyon çok nadirdir. Kanama hemen hemen bütün göz kapağı ameliyatlarında olur ve morarmayla ortaya çıkar. Bu nedenle küçük kanamalar önemli değildir.


 

Yorumlar  

 
0 #1 serpil şen 2016-07-03 21:49
hangı hastanedeyapıyo rsunuz amelıtatları goz kağağı ıcın
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Aesthetic Bursa Estetik Çekirge Cad. (INTAM) No:105/B
Telefon: (224) 233 57 00
Online Randevu Almak için tıklayınız.

Online Randevu

Yeniliklerimizden ilk önce siz haberdar olun.
E-posta adresinizi sistemimize kaydedin.Her kampanya hakkında bilgi sahibi olun.

MERAK ETTİKLERİNİZ

Estetik Plastik Cerrahi ile ilgili merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz...
Tıklayın

 

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Aesthetic Bursa Estetik
Çekirge Cad. (INTAM) No:105/B

Telefon: (224) 233 57 00
Fax: (224) 233 57 00

E-Mail