ruya tabiriwhm forumhosting
Mevcut resimler hastane ortamında çekilmiştir. Op.Dr. Alper Bayraktar muayenehane ortamında ameliyat gerçekleştirmemektedir.
Yazdır
PDF

Meme Büyütme (Augmentation Mammoplasty)

Silikon meme protezi (implantı) nedir?

Silikon içeren ürünler kozmetik sanayide ve tıpta başka amaçlarla da kullanılmaktadır. Meme protezleri, meme şeklinde hazırlanmış balona benzer yapılardır. Yuvarlak ve damla şeklinde (anatomik denilen) olanları mevcuttur. Kadının memesindeki duruma uygun olarak bunlardan biri seçilir. Balon kısmı silikondan yapılmıştır; vücuttaki dokulara uyum sağlaması için protezin yüzeyi pürtüklü olarak üretilmiştir. Balonun içini dolduran maddeler farkı olabilir. Günümüzde kullanılan meme protezleri içeriklerine göre şöyle adlandırılabilir:
a. Dış yüzeyi silikon olan balonun içinde yine silikon orijinli jel vardır. Bunlar çeşitli boyutlarda kullanıma hazır halde üretilmiştir. ABD'lerinde FDA (Food and Drug Administration ) tarafından 2006 yılı kasım ayında tekrar FDA onayı almıştır.
b. Silikon balonun içi boştur. Serum fizyoljikle doldurulanlar (Saline-filIed) : Ameliyat esnasında halk arasında tuzlu su diye bilinen serum fizyolojik ile istenilen hacim elde edilinceye kadar doldurulur. Son zamanlarda kullanıma hazır şekilde olanlarının imal edildiği bildirilmiştir.
c. PVP: Aynı şekilde silikon balonun içi PVP (polyvinyl pyrrolidone povidon) adı verilen kimyasal madde ile doludur. Jel kıvamında ve kullanıma hazır haldedir . Üretici firma tarafından piyasadan çekildiği bildirilmiştir.
d. Soya Yağı: Silikon balonun içi soya yağı ile doldurulmuş, kullanıma hazır protezlerdir. Kullanım alanı henüz yenidir. Uzun dönem sonuçları hakkında fazla bilgi yoktur.

S : Protezleri yerleştirmek için nereden girişimde bulunuluyor?

C: Protez yerleştirmek için sıklıkla kullanılan bölgeler:
.... a) meme altındaki çizginin yakını
.... b) meme başının alt yarısının çevresi
.... c) koltuk altı bölgesi
Yapılan insizyon (kesi) yaklaşık olarak 4 cm. uzunluğundadır.

S : Protezin kas dokusunun (pectoralis major kası) önüne mi yoksa arkasına mı yerleştirilmesini önerirsiniz?

C: Seyrek istisnalar dışında, birçok nedenden ötürü, biz meme protezlerinin kas dokusunun arkasına yerleştirilmesini önermekteyiz. Böylelikle görünüm ve his daha doğal olmakta ve protezin etrafında oluşan ve memelerin sert hissedilmesine yol açan sert skar dokusunun (kapsül kontraktürü olarak bilinir) oluşma riski daha az olmaktadır. En önemlisi de, bu durumda memeler mamografi esnasında çok daha iyi görülebilmektedir.

S : Benim için tercih edeceğiniz bir protez tipi var mı?

C: Eğer ilk defa meme büyütme ameliyatı oluyorsanız, sadece saline protezler kullanılabilir. Hacim olarak pek çok büyüklükte olabilirler. Şekil olarak iki tipi vardır � yuvarlak ve damla � ancak daha sık olarak yuvarlak olanlar kullanılmaktadır. Bunu yanı sıra protez yüzeyi düz yada pütürlü olarak tercih edilebilir. Size en uygun olan protez tipi pek çok faktöre göre değişiklik gösterebilir ve görüşme esnasında tesbit edilir.

S : Ben silikon protez taktırabilir miyim? Anladığıma göre bunlar oldukça doğal oluyorlarmış.

C: Silikon protezler en doğal hissedilen protez tipleridir. Ancak bu tip protezlerin kullanımına ilişşkin bazı kısıtlamalar mevcuttur. Eğer ilk kez meme büyütme operasyonu geçiriyorsanız silikon protezler bazı özel durumlar dışında kullanılamaz.

S : Soya yağı ile doldurulmuş bazı protez tipleri olduğunu duydum. Bunlar genel olarak kullanılmakta mıdır?

C: Soya protezleri, tuzlu su ile doldurulmuş olan saline protezlerin aksine soya fasulyesi yağı ile doludurlar. Teorik olarak bunların saline protezlere olan üstünlükleri, memelerin mammografi esnasında daha iyi görüntülenmesine olanak tanımalarıdır. Ancak, klinik çalışmalar bu tip protezlerin bazı ciddi problemler ve riskler taşıdığını göstermiştir. Bu nedenle kullanımları uygun değildir.

S : Cerrahi müdahale sonrasında aynı gün içinde taburcu olmak mümkün müdür? Yoksa o geceyi hastanede geçirmek zorunlu mudur?

C: Bu günübirlik bir müdahaledir.

S : İlerki dönemde protezlerimin yenilenmesi ihtiyacını hissedebilir miyim?

C: Protezler sonsuza kadar kalacak diye bir şey yoktur. Genel olarak ömürleri 5 ile 20 yıl arasındadır. Meme boyutlarında ani ve hissedilir derecede bir küçülme olması saline protezlerin değiştirilme zamanının geldiğini işaret eder

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Aesthetic Bursa Estetik Çekirge Cad. (INTAM) No:105/B
Telefon: (224) 233 57 00
Online Randevu Almak için tıklayınız.

Online Randevu

Yeniliklerimizden ilk önce siz haberdar olun.
E-posta adresinizi sistemimize kaydedin.Her kampanya hakkında bilgi sahibi olun.

MERAK ETTİKLERİNİZ

Estetik Plastik Cerrahi ile ilgili merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz...
Tıklayın

 

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Aesthetic Bursa Estetik
Çekirge Cad. (INTAM) No:105/B

Telefon: (224) 233 57 00
Fax: (224) 233 57 00

E-Mail